2012. március 14., szerda

Szilvalektáros bukta


Hozzávalók :
A tésztához:25 dkg finomliszt, 25 dkg rétesliszt, 3,5 dl langyos tej, 2,5dkg élesztő, 2 evőkanál cukor, 1 teáskanál só, 1 dl olaj, 3 tojás sárgája, 1 citrom héja
A töltelékhez:50 dkg szilvalekvár
A lekenéshez: olaj
Elkészítés:
A kétféle lisztet összekeverjük. A liszthalom közepébe kis fészket mélyítek. Beletesszük a cukrot, rámorzsoljuk az élesztőt.Felöntjük egy kevés langyos tejjel és hagyjuk, hogy kb. 15 perc alatt felfusson az élesztő. Hozzáadjuk a többi járulékos anyagot és jól kidagasztjuk. Egy órán át meleg helyen kelesztjük. Bőven meglisztezett deszkán átgyúrjuk a tésztát. Kinyújtjuk 28x42 cm-es téglalappá, így kijön belőle 24 db 7x7 cm-es négyzetet. A szilvalekvárból minden kis négyzet közepébe teszünk. Kialakítjuk a bukta formát, lekenjük olajjal és szorosan egymás mellé rakosgatjuk őket. Húsz percet kelesztjük meleg helyen, majd 180 fokos sütőben, további 25 perc alatt készre sütjük.

Egy kiadós leves mellé második fogásnak is megfelelő, hagyományos népi kelttészta készítését írja le a fenti recept. Szatmári jellegét a helyben főzött, "valódi" szilvalekvár adja, mely természetesen csakis penyigei, vagy besztercei szilvából készülhet! Szegényebb háznál, ahol a kertben egyetlen, nemhogy hét szilvafa sem nő (ugyebár mindenki tudja, kik voltak a "hétszilvafás nemesek"?), ott az asszony vagy a gyerek akár az útmenti fákról is szedhetett ehhez alapanyagot. A lényeg, hogy a szatmári bukta akkor az igazi, ha szilvalekvárral van megtöltve!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése